ovečky na Radhošti

Černokněžníci na Radhošti

Každým rokem po dobu dvaceti let přicházeli v létě na Radhošť tři černě odění muži. Pokaždé se zastavili u pastýřů na salaši, kde je bača pohostil ovčím sýrem a žinčicí. V posledním dvacátém roce řekli černí muži bačovi: "Pokaždé nás hostíte žinčicí a sýrem, co máte, to nám dáváte a nic za to nechcete. My se vám chceme naposledy za tu vaši službu odměnit.

Pojďte tedy s námi a vezměte s sebou měch". Sňali ze stěny lýčenou kabelu a tu bačovi zavěsili na krk a šli na vrchol Radhoště. Přišli k místu, kde se vchází do hory, a nakázali mu, aby v podzemí ani slůvkem nepromluvil. Pak šli dlouhou chodbou až do jakési osvětlené jeskyně na způsob místnosti. Tam poklekli a dlouze se modlili. Ve stěně se ukázaly dveře. Jeden z mužů sáhl nad ně a vytáhl klíč, kterým dveře otevřeli. Ocitli se na zeleném prostranství a po lávce přešli přes hluboký potok. Bača se bál, na každé straně lávky ležel strašlivý drak, ale oni ho vzali mezi sebe a šťastně došli ke skále, ve které byly další dveře. Tam byli ve veliké světnici a odevšad visely z "lištěn jakési cacky" na způsob hroznu a oni je brali a dávali sobě do kabel. Jen bača se k ničemu neměl a tak mu jeho lýčenou kabelu naplnili.

Když vyšli z Radhoště ven, ukázali mu, že má kabelu plnou zlata a stříbra. Bača je ještě jednou naposledy pohostil a podle jejich prosby je znovu doprovodil na vrchol Radhoště. Tam mu řekli, že jsou černokněžníci z Paříže ze země francouzské. Každý z nich svlékl plášť, rozprostřel jej po zemi a usedl na něj. Pak vzlétli a odletěli. Bača si koupil velký statek, a protože se netajil, jak k bohatství přišel, každému to vyprávěl. Proto se našli tři odvážlivci, kteří šli na Radhošť a našli tam chodbu vedoucí do podzemí. Pronikli až do veliké místnosti a tam viděli tři kádě plné různých peněz a velmi se radovali. Vtom z jedné kádě vyletěl kohout a křídly jim lampy zahasil. Hledači pokladů se ocitli ve tmě. Jaké bylo jejich štěstí, že venku nechali ještě čtvrtého, který držel rozvinutý provázek, díky kterému se dostali z jeskyně ven. Pak se ještě jednou do jeskyní vrátili s novou lampou, ale kohout jim zase světlo zhasil. Hledači dostali strach a už nikdy v Radhošti poklady nehledali.

Chcete k této pověsti přidat komentář, opravit jej nebo doplnit? - Doplňte text.

Máte rádi Beskydy? Chybí zde Vaše oblíbené místo? Podpořte budování těchto stránek a vložte jeho popis.

Zdarma uveřejním i propagaci komerčních projektů.
Vložte Vaši restauraci hotel nebo jiný business.

děkuji sponzorům: letenky / inzerce / půjčky / domény