Krajánek z Rožnovského mlýna

Za starých časů bývaly na potocích leckde mlýny, které vesele klapávaly na příchozího. Scházeli se tam lidé ze široka daleka. Každý mlynář býval velice moudrý a věděl si rady s duchy i hasrmany.

V jednom mlýně na Rožnovsku býval mlynář "kostka vybíjaná". Ve mlýně měl krajánka, se kterým se zrovna nějak nepohodl, a proto ho vyhnal. Krajánek si sbalil raneček a pustil se proti vodě do dalšího mlýna.

Ve mlýně, ze kterého zrovna odešel, čekalo v ten ráz více sedláků na svoje mletí, byli tu i formani, aby mouku rozvezli do dáli. Když tu najednou mlýn mlel na prázdno, a než si toho mlynář stačil povšimnout, při pozdvihnutých kamenech padalo nepomleté obilí do mouky a vše se muselo mlít znova. Mlynář poznal, že mu krajánek učaroval.

Mlynář pohrozil do dáli, kam krajánek odešel, a pověděl: "Dobrá, rána za ránu!" přistoupil k největšímu kameni, který ležel na zemi, a kopl do něj patou levé nohy, když mumlal zaklínadlo. Kámen vyskočil, jako by nevážil několik metrických centů, a skulil se po schodech z mlýnice. Pak se překutálel přes dvůr a kutálel se směrem, kterým před několika hodinami odešel krajánek.

Krajánek za sebou uslyšel nějaký podivný zvuk, ohlédl se a uviděl, jak se s velikým rachotem blíží obrovský mlýnský kámen, a hned věděl na čem je. Nelenil, protože mu šlo o život, a rychle zarazil do země svůj "čagan", navrch dal čepici a rychle skočil do příkopu. Kámen dorazil k čaganu, vyhoupl se do výšky a celou svou tíhou přirazil čagan i s čepicí k zemi a začal se na nich otáčet. Když je rozšrotoval na padrť, odkulil se zase na bok a zůstal ležet jako obyčejný kámen. Krajánek vstal, oprášil si kolena, uřízl si novou hůl a vydal dál svou cestou.

Chcete k této pověsti přidat komentář, opravit jej nebo doplnit? - Doplňte text.

Máte rádi Beskydy? Chybí zde Vaše oblíbené místo? Podpořte budování těchto stránek a vložte jeho popis.

Zdarma uveřejním i propagaci komerčních projektů.
Vložte Vaši restauraci hotel nebo jiný business.

děkuji sponzorům: letenky / inzerce / půjčky / domény