Pustevny

Pustevny

Horské sídlo Pustevny je známým turistickým střediskem a nachází se v sedle masívu Radhošť ve výšce 1018 metrů nad mořem.

V zimním období jsou Pustevny vyhledávaným lyžařským střediskem s 11 lyžařskými vleky a 9 sjezdovkami. Jsou zde upravované trasy pro běžky a poblíž je skokanský můstek.

Z Trojanovic od hotelu Ráztoka (nadmořská výška 620 m) vede na Pustevny sedačková lanovka. Místo je vhodným výchozím bodem pro turistické tůry. Východním směrem si je 1207 metrů vysoká hora Čertův mlýn. Na západ můžete po hřebenu okolo sochy Radegasta dojít na Radhošť.

V minulosti zde žili poustevníci.

Atraktivnost Pusteven si uvědomili členové frenštátského spolku "Pohorská jednota Radhošť" a v roce 1884 koupili od fojtky Malinové z Prostřední Bečvy pozemek v blízkosti v té době už rozpadlé poustevny. V roce 1891 zde postavili útulnu zvanou Pústevňa. O tři roky později vystavěli druhou nazvanou Šumná. Turistický ruch zde se stále zvyšoval a proto se členové Pohorské jednoty obrátili na vsetínskou stavební kancelář Michala Urbánka, která pověřila slovenského architekta Dušana Jurkoviče vyprojektovat další 2 útulny - Libušín a Maměnku. Tyto objekty ve slohu lidové secese byly zpřístupněny roku 1899. Na výzdobě interiéru Libušína se podílel český malíř Mikuláš Aleš

I. světová válka způsobila turistický útlum. V dobách první republiky nastal opět stavební rozvoj Pusteven. V roce 1926 byl postaven horský hotel Tanečnica. (V kterém v roce 1928 strávil noc tehdejší prezident Masaryk při své návštěvě Valašska) Za první republiky zde byl také postaven skokanský můstek.

V závěru druhé světové války zde byli ubytovávání příslušnici Hitlerjugend a maďarských asistenčních oddílů.

Po II. světové válce se útulny dostávaly do havarijního stavu. Postupem času zůstal plně funkční jen hotel Tanečnica a nedaleký hotel Radegast.

S myšlenkou rekonstrukce pustevenských útulen přišlo až v 80. letech Valašské muzeum v přírodě. Realizovat jí začalo až od roku 1995. Po 4 letech, v roce 1999 mohla být slavnostně znovuotevřena restaurace Libušín a v roce 2003 byl zpřístupněn hotel Maměnka. Pustevny byly v době rekonstrukce prohlášeny Národní kulturní památkou.

Chcete k tomuto článku o Pustevnách přidat komentář, opravit jej nebo doplnit? - Doplňte text.

Máte rádi Beskydy? Chybí zde Vaše oblíbené místo? Podpořte budování těchto stránek a vložte jeho popis.

Zdarma uveřejním i propagaci komerčních projektů.
Vložte Vaši restauraci hotel nebo jiný business.

děkuji sponzorům: letenky / inzerce / půjčky / domény