Maměnka a Libušín

Maměnka a Libušín na Pustevnách

Národní kulturní památka hotel Maměnka a restaurace Libušín nabízejí k ubytování 11 stylově zařízených pokojů (včetně 1 apartmánu), které mají vlastní sociální zařízení, barevnou televizi se satelitním příjmem, ledničku s minibarem i telefon a terasy, z nichž se nabízí nádherný výhled na okolní hory. V sousedství hotelu Maměnka se nachází unikátní secesní restaurace Libušín s nástěnnými malbami navrženými Mikolášem Alšem. V restauraci jsou hostům nabízena mohou jídla z valašské kuchyně (valašský kontrabáš, střapačky atd.).

Libušín, jehož interiér je vybaven v secesním stylu, patří podle odborníků k nejcennějším domům, které architekt Jurkovič navrhoval. V roce 1995 získal spolu s druhým objektem nazývaným Maměnka statut Národní kulturní památky. V minulosti jim už dvakrát hrozil zánik. Poprvé krátce po II. světové válce, kdy jeho tehdejší vlastník, turistický spolek Pohorská jednota Radhošť, zvažoval, zda má ještě začít s opravou zchátralých objektů.

Ke zbourání staveb nedošlo jen díky zásahu architekta Dušana Jurkoviče. V následujících letech využíval objekty na Pustevnách státní podnik Valašské hotely a restaurace. Počátkem devadesátých let zůstaly Libušín a Maměnka opuštěné a jejich stav stavební úřad označil za havarijní. Obrat k lepšímu nastal poté, co památky na Pustevnách dostalo do správy Valašské muzeum v přírodě v Rožnově p.R. Pracovníci skanzenu strávili mnoho hodin v archívu v Bratislavě, kde je uloženo nejvíce Jurkovičových prací. Podle nich pak byly restaurovány zařízení i výzdoba interiéru. Dřevěné obklady stěn a stropu jsou laděny do modrých odstínů. Nad dveře i okna se vrátily fresky a sgrafita s motivy z valašských a slovenských pověstí vytvořené podle akvarelových studií malíře M. Alše. Vyobrazeni jsou na nich zbojníci Jánošík, Ondráš a Juráš nebo velitel valašských portášů Stavinoha. Kolem stolů v jídelně je rozmístěno přesně sto vyřezávaných židlí. K unikátním patří tři secesní lustry, nově vyrobené podle nikdy nerealizované návrhu Dušana Jurkoviče. Speciální barvy pro barevné nátěry a ornamenty na fasádě dřevěného Libušína, jejichž odstíny připravuje akademický malíř Jan Knor z Brna, se mohou používat jen při teplotě od 15 do 20 stupňů a při nízké relativní vlhkosti vzduchu. Na Pustevnách, které leží v nadmořské výšce těsně nad tisíc metrů, bývají tyto ideální klimatické podmínky vzácností, proto jsou restaurátorské práce závislé na počasí.

Při opravě turistické útulny Maměnky, druhé z Jurkovičových staveb na Pustevnách, která byla dokončena v roce 1999, museli řemeslníci dbát na to, aby dodržovali dřívější stavební technologie. Přednost před stroji měla ruční práce. Ani pro moderní křížový šroubek nebylo v Maměnce místo. Technologie musela být přizpůsobena tak, aby se renovované prvky co nejvíce podobaly těm původním, starým více než sto let. Maměnka byla v dezolátním stavu. Nejprve se musely zpevňit základy celé stavby a postupně se vyměňovaly i některé části venkovních roubených stěn, které byly shnilé. Veškeré zařízení interiéru, stará okna, obložení stěn, dveře i kování a další dřevěné předměty navržené architektem Dušanem Jurkovičem byly opraveny nebo vyrobeny nové podle původních vzorů.

Chcete k tomuto článku o Maměnce a Libušínu přidat komentář, opravit jej nebo doplnit? - Doplňte text.

Máte rádi Beskydy? Chybí zde Vaše oblíbené místo? Podpořte budování těchto stránek a vložte jeho popis.

Zdarma uveřejním i propagaci komerčních projektů.
Vložte Vaši restauraci hotel nebo jiný business.

děkuji sponzorům: letenky / inzerce / půjčky / domény